Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ułatwienia dostępu

CO TO SĄ DOPALACZE?

„Dopalacze” to termin nie posiadający charakteru naukowego. Używa się go potocznie, dla nazwania grupy różnych substancji lub ich mieszanek. Dopalacze podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli maja wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje.

Jak działają dopalacze?

Działanie dopalaczy opiera się na substancjach psychoaktywnych, które wywołują różne efekty zbliżone do działania narkotyków.

Wyróżnia się trzy grupy dopalaczy:
• susze i kadzidełka (tzw. „spice”) pochodzenia najczęściej roślinnego, których działanie jest zbliżone do marihuany lub opium, a zażywa się je za pomocą spalania ich w fajkach lub skrętach, w ich składzie znajdować się może także kofeina, wanilina, THC, eugenol.

• „party pills”, czyli tabletki, lub proszek pochodzenia głównie syntetycznego, będące mieszanką halucynogenów, stymulantów, opioidów, empatogenów lub dysocjantów, ich działanie ma być pobudzające i poprawiające nastrój, a także wspomagające przy braku energii.

• środki syntetyczne w formie między innymi małych pigułek lub znaczków do lizania, w składzie których jest tylko jedna substancja. Mają działanie podobne do tego, jakie wykazują znane narkotyki.

Wyjątkowo niebezpieczny jest mefedron, substancja będąca pochodną efedryny, działająca podobnie do kokainy, która błyskawicznie wchłania się do organizmu, powodując szybki wzrost temperatury ciała (choć chwilę po spożyciu jest uczucie zimna). W rezultacie dochodzi do przegrzania tkanek, zwłaszcza mózgu i serca.

Dopalacze to zagrożenie dla zdrowia i życia!

Wszystkie te dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa.
Stopień szkodliwości dopalaczy jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników:
• rodzaju dopalacza,
• ilości zawartych w nim toksycznych substancji,
• wieku,
• wagi i stanu zdrowia osoby zażywającej,
• okoliczności, jakie towarzyszą zażywaniu dopalacza.

Często dopalacze spożywa się wraz z alkoholem, lekami czy innymi narkotykami, co znacznie zwiększa ryzyko poważnych interakcji i zatrucia organizmu.

Do groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą:
• bóle głowy,
• bóle w klatce piersiowej,
• zaburzenia rytmu serca,
• bezsenność,
• problemy z koncentracją,
• stany lękowe.

Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia objawów należą:
• zawał serca,
• udar mózgu,
• stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa,
• śpiączka,
• niewydolność nerek, wątroby.

Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe – np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży.

Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić ponadto:
• nadmierną potliwość,
• oczopląs,
• szczękościsk,
• nudności,
• wymioty,
• omamy słuchowe i wzrokowe,
• stany lękowe,
• nagły wzrost ciśnienia tętniczego,
• rozrywający ból głowy,
• migotanie przedsionków.


Jeśli zdarzyło Ci się zażyć dopalacz i źle się czujesz, pamiętaj, aby:

• wypić dużo wody mineralnej,

• zachować przy sobie opakowanie od dopalaczy, aby pokazać lekarzowi, co ułatwi mu podjecie akcji ratowniczej,

• nie siadać za kierownica,

• nie zażywać żadnych leków, które mogą wejść w interakcje z substancjami zawartymi w dopalaczu, a przede wszystkim – natychmiast wezwać pogotowie.

Na podstawie: www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/dopalacze-objawy-zatrucia-i-skutki-uboczne-zazywania-dopalaczy_37555.html

 

 

CO ZROBIĆ, GDY PODEJRZEWAMY, ŻE DZIECKO UŻYWA DOPALACZY LUB NARKOTYKÓW?

1. Nie zwlekaj. Zareaguj od razu, ale nie działaj pod wpływem emocji – porozmawiaj z dzieckiem.

2. Zapytaj o powód – dlaczego używa tych substancji?

3. Uświadom mu konsekwencje i zagrożenia związane z ich używaniem.

4. Porozmawiaj na temat nacisku i i manipulacji ze strony grupy biorącej dopalacze.

5. Powiedz, że martwisz się o nie i że zawiodło twoje zaufanie.

6. Daj mu szanse poprawy, ale przyglądaj się uważnie postępowaniu.

7. Nie daj się przekonać argumentom dziecka, że to niegroźne, naturalne substancje, „bezpieczna alternatywa dla narkotyków” lub, że to taka moda.

8. Jeżeli uznasz za konieczne wprowadź nowe zasady i konsekwencje (czasowe cofnięcie przywilejów, ograniczenie rozmów telefonicznych, kontaktów z rówieśnikami, dostępu do komputera, itp.).

9. Jeżeli stwierdzisz, że zagrożenie jest poważne, szukaj pomocy u specjalistów (psychologa, pedagoga szkolnego lub terapeuty uzależnień).

10. Sprawdź czy w okolicy są sklepy z dopalaczami. Zawiąż koalicję z innymi rodzicami, porozmawiajcie o problemie w szkole – wspólnie łatwiej stawić czoła i znaleźć rozwiązanie.


NAJWIĘKSZĄ MOC CHRONIĄCĄ MA:

1. Okazywanie miłości i zainteresowania życiem dziecka.
- Mów dziecku, że jest dla Ciebie najważniejszą osobą, że zależy Ci, by było zdrowe i szczęśliwe.
- Poznaj jego przyjaciół, zainteresowania i sposoby spędzania czasu wolnego.

2. Dobre porozumienie z dzieckiem.
- Rozmawiaj często z dzieckiem.
- Pytaj o jego zdanie, uważnie słuchaj.
- Rozmawiaj także na trudne tematy – o narkotykach, alkoholu, dojrzewaniu.

3. Zdrowa dyscyplina.
- Postaw jasne granice – wyraź zdecydowany sprzeciw wobec używania narkotyków i innych środków psychoaktywnych.
- Podaj oczekiwania dotyczące godzin powrotu do domu, kontaktów z kolegami, sprawdzaj na co wydawane jest kieszonkowe, itp.

4. Wspieranie dziecka.
- Doceniaj wysiłki w osiąganiu celów.
- Chwal dziecko za sukcesy i odpowiedzialność – podnosisz tym jego poczucie własnej wartości.
- Zapewniaj, że zawsze może liczyć na Twoją pomoc w trudnych sytuacjach.

Na podstawie: ulotki „Nasze dzieci i zagrożenia”, Kampania Ministerstwa Zdrowia i Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

 

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównej Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących kontaktów dzieci z substancjami psychoaktywnymi.

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt
z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub www.800100100.pl/napisz. W 2015 roku 61 kontaktów z Telefonem 800 100 100 dotyczyło kontaktów dzieci z substancjami psychoaktywnymi.

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy.

801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania, w którym specjaliści udzielają wsparcia w trudnych sytuacjach, pomagają wyszukać odpowiednią formę pomocy i informują na temat ryzyka używania narkotyków i ,,dopalaczy”. Telefon adresowany jest nie tylko do osób używających narkotyków i „dopalaczy”, ale także ich bliskich i rodzin. Telefon prowadzony jest przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii i czynny jest codziennie w godzinach 16:00 – 21:00.

Poradnia internetowa www.narkomania.org.pl – w której, można uzyskać anonimową pomoc on- line lekarza psychiatry, psychologa i prawnika; dwa razy w tygodniu można skorzystać z konsultacji za pośrednictwem chatu. Poradnia prowadzona jest na zlecenie Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego

Gmina Miasto Płock  w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego realizuje projekt pn. „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” w ramach X Osi priorytetowej  „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna”, którego celem jest podniesienie jakości nauczania w 472 szkołach z terenu Województwa Mazowieckiego poprzez zakup sprzętu i oprogramowania oraz przeprowadzenie szkoleń mających na celu przygotowanie szkół, nauczycieli i uczniów do nauki zdalnej.

W ramach projektu następujące szkoły:

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 11 im. Bolesława Chrobrego w Płocku,
  • Zespół Szkół Technicznych w Płocku,
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 22 im. Janusza Korczaka w Płocku,
  • Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Płocku,
  • Zespół Szkół Nr 5 w Płocku

otrzymają pakiet sprzętu w postaci: zestawów komputerowych, laptopów, drukarek, urządzenia wielofunkcyjnego, projektora multimedialnego, monitora interaktywnego oraz pakiet oprogramowania wspierającego naukę zdalną. Ponadto wsparciem szkoleniowym w zakresie nauczania zdalnego objęci zostaną nauczyciele i uczniowie.

Wartość projektu wynosi 70 624 291,63 zł.

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi: 45 499 838,76 , natomiast dofinansowanie z budżetu państwa wynosi 2 374 495,00 zł.